Miejska wycieczka po muzeach Tbilisi

Droga Podróżniczko i Podróżniku! Czy chcielibyście, w dosłownym znaczeniu podróżować przez stulecia obfitej historii Gruzji, zdobywając wiele informacji o jej historii i kulturze? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia tbiliskich muzeów. Podczas tej wycieczki z P&N Travel odwiedzicie plenerowe Muzeum Etnograficzne (Skansen), Gruzińskie Muzeum Narodowe oraz Galerię Narodową.

Skansen znajduje się w Tbilisi na zachód od „Jeziora Żółwi”. Zajmuje 52 hektary ziemi i autentyczne obiekty w których miesci się ponad osiem tysięcy artefaktów sprowadzonych z terenów całej współczesnej Gruzji. Skansen obejmuje 14 stref etnograficznych: Kartlię (Dolną i Wewnętrzną) , Samegrelo, Adżarię, Abchazję, Swanetię, Chewsuretię, Kachetię, Meszhetię, Jawakhetię, Gurię, Imeretę, region Racha, Lechchumi i Osetia.

Każda ekspozycja przedstawia pewien historyczno-etnograficzny obszar Gruzji. Wraz z zabytkami architektury muzeum prezentuje materiały etnograficzne - różnego rodzaju narzędzia, tkaniny i ceramikę. Z muzealnego ogrodu można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Tbilisi… Skansen obejmuje także bazylikę Sioni z V-VI wieku wraz z zasobną kolekcję rzeźbionych kamieni nagrobnych bogatych w płaskorzeźby.

W Gruzińskim Muzeum Narodowym znajduje się wyjątkowa kolekcja historii naturalnej i ludzkiej, z pozostałościami zwierząt sprzed 40 milionów lat oraz bogatymi zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi z okresu paleolitu, neolitu, brązu, żelaza antyku i średniowiecza. Zachęcamy Was do odwiedzenia stałej, bajecznie bogatej wystawy „Skarbiec archeologiczny”. W GMN organizowane są wystawy czasowe odbywające się okresowo. Dla kontrastu warto poświęcić czas na zwiedzenie wystawy dedykowanej okresowi okupacji sowieckiej.

Następnie czas na zbiory które udostępnia Gruzińska Galeria Narodowa. Ta instytucja od momentu powstania służyła rozwojowi gruzińskich sztuk pięknych. Galeria jest jedną z centralnych przestrzeni wystawienniczych Muzeum Narodowego, w której można znaleźć wystawy czasowe, takie jak „gruzińskie dzieła sztuki z początku XX wieku”.

Czas trwania:

1 dzień

Stopień trudności:

łatwa