Stanowisko archeologiczne Dmanisi i inskrypcje z Bolnisi

Wycieczka odbywa się w południowej części kraju, 85 km od Tbilisi. Będziesz mógł odwiedzić zabytki archeologiczne i architektoniczne. Podczas tej wycieczki odwiedzisz niezwykle stare miejsca będące kolebką współczesnego człowieka, jedną z pierwszych świątyń chrześcijańskich oraz niemalże współczesne osiedle stworzone przez niemieckich emigrantów. Proponowana trasa wprowadzi Cię w gruzińską kulturą przeplataną dowodami archeologicznymi na obecność pierwotnych ludzi i ich kultury.

Jadąc na południowy wschód od Tbilisi, odwiedzimy Bolnisi (wraz z nowo otwartym Muzeum), gdzie odkryjemy stare niemieckie domy i ulice z XIX wieku. Nasz przewodnik opowie Ci historię, dlaczego osiedlili się w Bolnisi oraz smutną historię ich zniknięcia z miasta. W Bolnisi odwiedzimy kościół - Sioni, bardzo ważny dla Gruzinów, ponieważ tutaj zachowały się wspaniale przykłady na transkulturowy synkretyzm artystyczny. Tutaj także widnieją stare gruzińskie inskrypcje z V wieku. Nabytą wiedzę pozwoli utrwalić rzetelnie opracowana ekspozycja zbiorów lokalnego muzeum które jest nieodłączną częścią wycieczki.

Tropem starożytnych, będziemy kontynuować naszą drogę do Dmanisi - miejsca pierwszych hominidów, jeden z najważniejszych przystanków na ewolucyjnej drodze człowieka.

Ostatnie wykopaliska w Dmanisi ujawniły niezwykły zapis najwcześniejszego rozproszenia hominidów poza Afrykę (1,75 miliona lat temu). Znaleziono kilka osobników wraz z licznymi dobrze zachowanymi szczątkami zwierząt kopalnych i kamiennych artefaktów. Okazy z Dmanisi są najbardziej prymitywnymi. Zatem dmaniskie hominidy będą najciekawszymi okazami wczesnych ludzi znalezionymi poza Afryką. Należy je przypisać do typu Homo erectus, hominidów których odwaga i zręczność pozwoliły opanować ogień. Powszechnie wiadomo, że odkrycia w Dmanisi zmieniły wiedzę naukowców na temat migracji człowieka z Afryki na kontynent europejski i azjatycki.

Wybierając proponowana ofertę wyprawy do Dmanisi możesz również odwiedzić pozostałości starego miasta (VI-XV w.), które w średniowieczu było kluczowym dla regionu centrum handlowym. Kościoły, tunele, piwnice, ulice, wciąż stojące ruiny i panoramiczny widok na kanion rzeki Mashavera ze szczytu twierdzy zrobią na Tobie wrażenie.

Czas trwania:

jeden dzień

Stopień trudności:

łatwa